O G Ł O S Z E N I E
o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie zmiany urzędowego rodzaju miejscowości Piaski Rudnickie
WÓJT GMINY GŁOWNO
działając na podstawie Uchwały Nr VI/34/19 Rady Gminy Głowno z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Głowno (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2019 r. poz. 913) oraz Zarządzenia Nr 85/2021 Wójta Gminy Głowno z dnia 16 listopada 2021 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany rodzaju miejscowości Piaski Rudnickie ustalonej jako część wsi Rudniczek na Piaski Rudnickie rodzaj miejscowości wieś
o g ł a s z a
konsultacje społeczne dotyczące zmiany urzędowego rodzaju miejscowości Piaski Rudnickie.
Wójt Gminy Głowno
/-/ Marek Jóźwiak
Uzasadnienie dla zmiany rodzaju miejscowości Piaski Rudnickie ustalonej jako część wsi Rudniczek na Piaski Rudnickie rodzaj miejscowości wieś
Zgodnie z „Wykazem urzędowych nazw miejscowości i ich części” miejscowość Piaski Rudnickie ustalono rodzajowo jako „część wsi Rudniczek”. Jest to określenie nieodpowiadające dzisiejszemu charakterowi tej miejscowości. Piaski Rudnickie jest to miejscowość samoistna, odpowiadająca definicji „wsi” zawartej w ustawie z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych, stanowi bowiem jednostkę osadniczą o zwartej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta.
Piaski Rudnickie jest to miejscowość sołecka z nadaną odrębną numeracją adresową, a ponadto granice miejscowości Piaski Rudnickie są tożsame z granicami obrębu geodezyjnego w ewidencji gruntów i budynków o tej samej nazwie - obręb geodezyjny Piaski Rudnickie (Nr 0032). W Piaskach Rudnickich znajduje się ok. 65 zabudowanych posesji i zgodnie z ewidencją ludności na stałe zameldowanych jest tam 163 osób (na dzień 21.10.2021 r.).
Ponadto Piaski Rudnickie funkcjonują jako niezależna od wsi Rudniczek miejscowość, z własną świetlicą wiejską. Na terenie Piasków Rudnickich aktywnie działa lokalne Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Piaski Rudnickie w Gminie Głowno. Odrębność tych miejscowości jest więc trwała i akceptowana przez mieszkańców.
Kolejnym argumentem na zmianę miejscowości Piaski Rudnickie jako rodzaj miejscowości wieś jest to, że zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1368) nie prowadzi się numeracji porządkowej dotyczącej części miejscowości. W związku z tym zgodnie z § 12 ust. 3 niniejszego rozporządzenia w przypadku gdy w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia istnieją numery porządkowe niespełniające wymogów określonych w § 6 ust. 4, organ prowadzący ewidencję miejscowości, ulic i adresów dokonuje przenumerowania z urzędu albo wnosi do rady gminy o wszczęcie procedury zmiany rodzaju miejscowości zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych. W takim przypadku zmiana rodzaju miejscowości na wieś stanowi najmniej uciążliwe dla mieszkańców rozwiązanie.
Mając na uwadze powyższe zmiana rodzaju tej miejscowości na „wieś” jest uzasadniona i byłaby dostosowana do obecnego charakteru tej miejscowości.