Biuletyn Informacji Publicznej
BIP Urząd Gminy Głowno

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.gmina-glowno.pl

Treść strony

Zamówienia publiczne

2020/S 178-429430 / GWI.271.1.5.2020 - przetarg nieograniczony

Aktualny okres składania ofert: od poniedziałek 2020-09-14 godz. 11:25 do czwartek 2020-10-15 godz. 10:00 piątek 2020-10-23 godz. 10:00 piątek 2020-11-06 godz. 10:00 piątek 2020-11-20 godz. 10:00 wtorek 2020-12-01 godz. 10:00 poniedziałek 2020-12-14 godz. 10:00 środa 2020-12-16 godz. 10:00
Status postępowania: zakończony rozstrzygnięty
Przebieg postępowania (wskazane zdarzenie)
„Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w Gminie Głowno”
data opublikowania zdarzenia: 2020-11-04 12:40
Typ zdarzenia: zmiana treści SIWZ
Oznaczenie: 2020/S 178-429430 / GWI.271.1.5.2020
Szczegółowa informacja:

-do wszystkich Wykonawców-

 

dotyczy: przetargu nieograniczonego pn. „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w Gminie Głowno”.

  1. Działając na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843) – dalej „ustawa Pzp”, Zamawiający: Gmina Głowno,     ul. Kilińskiego 2, 95-015 Głowno, przekazuje treść kolejnych zapytań dotyczących treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), wraz z udzielonymi odpowiedziami.

Zestaw pytań z dnia 16.09.2020 r.:

  1. Wnosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający pod pojęciem i zapisem: 

„automatyczna kontrola czujników – w przypadku uszkodzenia jednego z czujników – c.o., c.w.u. lub ślimaka ma się uaktywniać alarm; sterownik ma odłączyć podajnik i nadmuch powietrza spalania; pompa obiegowa jest załączana niezależnie od aktualnej temperatury Czy Zamawiający dopuszcza sytuację gdy w przypadku uszkodzenia czujnika CWU -  znikają opcje sterownika związane z obsługą zasobnika CWU, ale kocioł pracuje dalej – będzie rozprowadzanie ciepła na instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie dopuszcza takiej sytuacji.

  1. Czy zamawiający dopuszcza do zamówienia jako rozwiązanie równoważne zabezpieczenie termiczne kotła STB, które w sytuacji zadziałania ogranicznika STB wymagane jest ponowne ręczne uruchomienie kotła?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza.

  1. Wnosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający dopuszcza zapalarkę metalową – z uwagi na jej większą trwałość   oraz szybki czas rozpalania. 

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza także zapalarki metalowe.

  1. Wnosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający dopuszcza maksymalną wysokość kotła 1440, a więc zaledwie o 4 cm wyższy niż zapisany w dokumentacji. Parametr dotyczący ograniczenia wysokości kotła ( 1400mm)  nie ma żadnego uzasadnienia – wysokości piwnic mają minimum 1,9 m tak więc bez problemu kocioł o wysokości 1440 mm zmieści się. Z uwagi na powyższe argumenty wnosimy o dopuszczenie kotła którego wysokość wynosi 1440mm. Zapis taki  eliminuje urządzenia będące urządzeniami o lepszej wydajności i efektywności końcowej, niż te które spełniałyby potencjalnie wskazany przez Zamawiającego w/w parametr techniczny .Prosimy o potwierdzenie że  Zamawiający dopuszcza zliczanie oraz odczyt danych szacowanej ilości wyprodukowanej energii przez regulator w  kotle, lub za pomocą  dodatkowego modułu internetowego umożliwiającego funkcję odczytu online danych zapisanych na serwerze zamiast karty SD? Zapisane na serwerze dane będą identyczne jak na karcie SD – z tym że dane na serwerze będą znacznie bezpieczniejsze a ryzyko uszkodzeń znacznie mniejsze niż w przypadku karty SD. Wnosimy o dopuszczenie do zamówienia kotłów bez turbolizatorów – to elementy które osłabiają ciąg kominowy  oraz zwiększają częstotliwość czyszczenia wymiennika.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza maksymalną wysokość kotła 1440 mm. Zamawiający dopuszcza zewnętrzne urządzenie pod warunkiem możliwości wyświetlania pozyskanej energii. W pozostałych kwestiach Zamawiający podtrzymuje zapisy SIWZ.

Kolejny zestaw pytań z dnia 16.09.2020 r.:

    1. Zwracamy uwagę, że wymóg odporności temperatury wężownicy solarnej min. 150°C nie posiada uzasadnienia technicznego, gdyż taka temperatura nie występuje w podgrzewaczu, w żadnych warunkach.  Powyższy wymóg jest zatem bezpodstawny i narusza zasadę zachowania uczciwej konkurencji przy opisie przedmiotu zamówienia. Z uwagi na powyższe wnosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do zastosowania podgrzewacze o dopuszczalnej temperaturze pracy wężownicy solarnej min. 110°C

ODPOWIEDŹ:

Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo wysokiej temperatury np. po zaniku prądu w instalacji elektrycznej, zamawiający podtrzymuje wytrzymałość temperatury wężownicy na wysokości minimum 150°C.

    1. Wnosimy o dopuszczenie do Zamówienia zasobników w klasie energetycznej min. B pod warunkiem spełnienia pozostałych parametrów opisanych w Zamówieniu.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający podtrzymuje klasę energetyczną zbiornika solarnego bez zmian.

    1. Wnosimy o zmianę zapisów odnośnie grubości izolacji w kolektorze jako zapisu ograniczającego zapisy PZP, kompletnie niezuzasadnionego. Grubość izolacji wynika tylko i wyłącznie z preferencji produkcyjnych producenta danego urządzenia. Grubość wełny nie jest miarodajnym wyznacznikiem izolacyjności, wydajności i  trwałości kolektora, na to istotny wpływ ma cała konstrukcja kolektora i zaprojektowane materiały. Wnosimy zatem o rezygnację z wymogu „minimalnej grubości izolacji cieplnej w kolektorze 50 mm” jako wymogu niemającego uzasadnienia i odniesienia do rzeczywistych potrzeb.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający podtrzymuje grubość izolacji dolnej kolektora słonecznego bez zmian. Dla Zamawiającego najważniejsze są równie jak okresy wysokiego nasłoneczniania okresy przejściowe zatem grubość izolacji kolektora jest istotna.

    1. Proszę o potwierdzenie, iż do zamówienia publicznego wymagane są kolektory słoneczne, których absorbery oraz układy hydrauliczne składają się z jednakowych materiałów tj. aluminium.  Kolektory słoneczne powinny być wykonane z jednorodnego materiału, dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania nadmiernych naprężeń (jednakowa rozszerzalność cieplna) i nie dochodzi do korozji.  Dodatkowo zaznaczamy, iż kolektor z absorberem aluminiowym i orurowaniem aluminiowym (ten sam materiał) jest o wiele trwalszy ze względu na to, że w przypadku mieszanych materiałów a w szczególności w przypadku połączenia miedzi z aluminium dochodzi do korozji elektrochemicznej czego efektem końcowym jest korozja wżerowa na powierzchni aluminium

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający pozostawia zapisy SIWZ dotyczące materiałów z jakich ma być wykonany kolektor słoneczny bez zmian.

    1. Wnosimy o wykreślenie parametru nimimalnej i maxymalnej powierzchni kolektora jako parametru ograniczającego w sposób nieuzasadniony złożenie oferty.  Z minimalnej powierzchni  czynnej absorbera pojedynczego kolektora, uzyskujemy określoną wydajność urządzenia, która to została również określona przez Zamawiającego na poziomie minimum  1630W.  Zaproponowane urządzenia mimo mniejszej powierzchni czynnej cechują się wyższą mocą niż stawiane minimalne moc wymagana przez Zamawiającego.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wykreśla minimalną powierzchnię kolektora słonecznego natomiast zostawia powierzchnię maksymalną kolektora bez zmian.

    1. Wnosimy o potwierdzenie, iż Zamawiający dopuszcza do Zamówienia urządzenie o sprawności >80% lecz o znacznie lepszych mocach.  Sprawność optyczna jest parametrem, który uzyskujemy tylko w warunkach laboratoryjnych nie ma ona odzwierciedlenia w rzeczywistych warunkach pracy kolektora.  Głównym parametrem jaki powinniśmy brać do porównania kolektorów jest moc kolektora, która  jest podstawowym parametrem określającym jego właściwości cieplne dlatego też powinna zostać potraktowana jako najważniejszy parametr. Dopuszczenie proponowanego rozwiązania pozwoli na osiągniecie zakładanych efektów ekologicznych i ekonomicznych

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę sprawności urządzenia. Zamawiający oczekuje kolektorów słonecznych o najwyższej sprawności zgodnie z zapisami SIWZ.

    1. Prosimy o dopuszczenie kolektorów słonecznych, których układ hydrauliczny połączony jest z absorberem poprzez zgrzew ultradziękowy. Pragniemy wyjaśnić, że zarówno spawanie laserowe jak i zgrzew ultradźwiękowy są powszechnie stosowaną metodą w produkcji kolektorów słonecznych i uznaje się  je  jako metody równoważne

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie dopuszcza innych sposobów podłączenia absorbera z rurami kolektora niż spawanie laserowe.

    1. Wnosimy o potwierdzenie, że do przetargu dopuszczone zostaną kolektory słoneczne,  których rama wykonana jest z materiału niekorodującego – aluminium - bez konieczności stosowania powłok i farb zabezpieczających. Materiał wykonania obudowy kolektora jakim jest aluminium podlega procesowi naturalnej pasywacji, czyli pokrywa się warstwą tlenków, dzięki czemu uzyskuje  silne właściwości antykorozyjne.

ODPOWIEDŹ:

Jeżeli rama kolektora słonecznego będzie wykonana z aluminium wówczas Zamawiający nie będzie wymagał anodowania lub lakierowania.

    1. Wnosimy o wykreślenie wymogów dotyczący temperatury stagnacji kolektora .Argumentujemy to faktem, iż jest to działanie niezgodne z zapisami prawa ustawy PZP. Zapis taki jednoznacznie dyskwalifikujące wiodących producentów kolektorów bez uzasadnienia jakościowego czy też technologicznego.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający rezygnuje ze spełnienia wymogu określonej temperatury stagnacji kolektora słonecznego.

Zestaw pytań z dnia 18.09.2020 r.:

  1. Zamawiający w opisie przedmiotu określił parametr dla kolektorów płaskich minimalna powierzchnia brutto kolektorów 2,50m2. Taki wymóg nie posiada żadnego uzasadnienia technicznego, szczególnie jeżeli Zamawiający określił minimalną moc urządzenia jakiej wymaga, a ta zawsze jest uzależniona od powierzchni kolektora. Na rynku dostępne są kolektory spełniające wszystkie wymagania minimalne i jednocześnie posiadające mniejszą powierzchnię niż minimalna wymagana przez Zmawiającego, co świadczy o wysokiej wydajności takich kolektorów. Wobec powyższego Zamawiający ograniczając parametr powierzchni całkowitej od dołu, ogranicza możliwość zastosowana lepszych - sprawniejszych urządzeń. Takie działanie Zamawiającego prowadzi do ograniczenia uczciwej konkurencji oraz z racji korzystania ze środków publicznych jest działaniem na szkodę interesu społecznego. Z uwagi na powyższe wnosimy o wykreślenie parametru minimalnej powierzchni brutto, pod warunkiem spełnienia pozostałych parametrów minimalnych.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wykreśla minimalną powierzchnię kolektora słonecznego natomiast zostawia powierzchnię maksymalną kolektora bez zmian.

  1. Zamawiający w opisie przedmiotu określił, że wymaga, aby kolektor słoneczny posiadał system orurowania meander lub harfa podwójna. Jest to parametr dotyczący wewnętrznej konstrukcji kolektora i nie decyduje on o jego wydajności ani trwałości, a wynika wyłącznie z projektu technicznego danego producenta. Oprócz kolektorów z układem meandrycznym, na runku w przeważającej części oferowane są kolektory z układem harfy pojedynczej o porównywalnych parametrach. Zaznaczyć należy, że zdecydowana większość zrealizowanych dotychczas instalacji kolektorów słonecznych w drodze zamówień publicznych, w tym największe projekty gminne ostatnich lat, w których zainstalowano kilkanaście tysięcy instalacji kolektorów słonecznych, oparta jest o kolektor z układem harfy pojedynczej. W kontekście zastosowanego rozwiązania układu hydraulicznego – meandrowego lub harfowego – pomiędzy kolektorami nie ma żadnej różnicy, zarówno w wydajności, trwałości czy też samej eksploatacji. W związku z powyższym wnosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do udziału w niniejszym postępowaniu kolektory z układem harfy pojedynczej.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wymaga zastosowania w kolektorach słonecznych jedynie układy meandryczne oraz podwójnej harfy.

  1. Zwracamy, uwagę, że wymóg odporności temperaturowej wężownicy solarnej min. 150°C nie posiada uzasadnienia technicznego, gdyż taka temperatura nie występuje w podgrzewaczu, w żadnych warunkach. Jej wystąpienie wiązałoby się ze zniszczeniem pozostałych elementów instalacji, takich jak np. naczynia przeponowe. Powyższy wymóg jest zatem bezpodstawny i narusza zasadę zachowania uczciwej konkurencji przy opisie przedmiotu zamówienia, Z uwagi na powyższe wnosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do zastosowania podgrzewacze o dopuszczalnej temperaturze pracy wężownicy solarnej min. 110°C, spełniające pozostałe parametry minimalne, i tym samym dopełnił zasady zachowania uczciwej konkurencji w postepowaniu.

ODPOWIEDŹ:

Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo wysokiej temperatury np. po zaniku prądu w instalacji elektrycznej, zamawiający podtrzymuje wytrzymałość temperatury wężownicy na wysokości minimum 150°C.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do zastosowania zawór antyoparzeniowy o zakresie temp. 35-60°C z króćcami przyłączeniowymi minimum ¾” i kvs=1,5 m3/h, pod warunkiem, że wykonawca zapewni rozwiązanie umożliwiające wykonywanie okresowych przegrzewów rurociągów, aż do punktów czerpalnych, np. poprzez zastosowanie dodatkowego obejścia takiego zaworu.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza zawór mieszający o dowolnym kvs, jednak z możliwością nastawy przepływu wody o  temperaturze do 65 °C.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że wymóg dotyczący możliwości przeniesienia zapisanych informacji na urządzenie zewnętrzne dotyczący sterownika solarnego oznacza funkcję zapisu danych w pamięci sterownika z możliwością ich późniejszego zdalnego odczytu on-line, na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu, w tym na urządzeniu mobilnym.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wymaga, aby sterownik solarny posiadł możliwość zapisu danych z uzyskanej energii. Jeżeli sterownik nie posiada pamięci wewnętrznej koniecznym jest podłączenia do sterownika karty SD.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że przedmiot niniejszego zamówienia obejmuje dostawę modułów do komunikacji dla wszystkich instalacji solarnych.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga dostawy modemów internetowych. Sterownik ma mieć możliwość podłączenia modemu, za którego dostawę i montaż może zlecić Właściciel posesji.

  1. Zamawiający w opisie przedmiotu określił, że wymaga, aby grubość dolej izolacji w kolektorze wynosiła min. 50 mm. Zwracamy uwagę Zamawiającego, że jest to parametr dotyczący wewnętrznej konstrukcji kolektora i wynika wyłącznie z projektu technicznego danego producenta. Grubość wełny nie jest miarodajnym wyznacznikiem zarówno wydajności jaki i trwałości, gdyż na to istotny wpływ ma cała konstrukcja kolektora i zaprojektowane materiały. Jeżeli w niniejszym postepowaniu określono już minimalną wydajność poprzez minimalne wymogi względem powierzchni, współczynników sprawności oraz mocy, jak również wymaganą jakość i trwałość poprzez posiadanie odpowiednich certyfikatów oraz wymagany okres gwarancji, dodatkowe określanie cech budowy wewnętrznej kolektora, w tym grubości izolacji przez Zamawiającego wykracza poza jego obiektywne potrzeby i stanowi tym samym czyn ograniczenia uczciwej konkurencji, co jest niezgodne z prawem.  Z uwagi na powyższe, wnosimy o wykreślenie wymogu minimalnej grubości izolacji 50mm w kolektorze jako parametru niemającego odniesienia do rzeczywistych potrzeb Zamawiającego.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający podtrzymuje grubość izolacji dolnej kolektora słonecznego bez zmian. Dla Zamawiającego najważniejsze są równie jak okresy wysokiego nasłoneczniania okresy przejściowe zatem grubość izolacji kolektora jest istotna, gdyż pozwala odpiłować się od temperatury zewnętrznej.

  1. W dokumentacji technicznej instalacji kolektorów słonecznych pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody projektant wymaga zastosowania pogrzewacza, którego współczynnik przenikania ciepła izolacji zbiornika zbadany wg normy EN 12664:2001, przez akredytowane laboratorium, wynosi maximum 0,0205 W/mK przy ΔT =10 [°C], oraz maksymalnie 0,0228 W/mK przy ΔT =30[°C] lub klasa energetyczna A. Nie jasnym jest dlaczego projektant w ramach rozwiązań równoważnych stawia na równi „Współczynnik przenikania ciepła izolacji zbiornika zbadany wg normy PN-EN 12664:2001 lub równoważnej” z klasą energetyczną A podgrzewacza. Takie sformułowanie opisu wymagań, nie jest w stosunku do siebie w żadnym stopniu równoważne i jest manipulacją mającą na celu zachowanie pozorów dopuszczenia konkurencyjnych produktów. Spełnianie, nieznaczącego z punktu widzenia użytkownika parametru jakim jest współczynnik przewodzenia ciepła, charakterystycznego dla konkretnego materiału z którego wykonana została izolacja podgrzewacza, nie może być porównywane z klasą energetyczną podgrzewacza. Wykorzystując obecne zapisy można zamontować tańsze podgrzewacze klasy energetycznej B lub C. Kolejna niejasność to stawianie wymogu, aby badanie współczynnika przewodzenia ciepła dla izolacji podgrzewacza było przeprowadzone według normy PN-EN12664:2001 dla różnicy temperatur (ΔT) 10°C i 30°C. Już w samej tej normie wskazano, że dla materiału o wielkości oporu cieplnego większego niż 0,5 m2K/W, a takim jest izolacja podgrzewacza, zalecane jest przeprowadzenie badania współczynnika przewodzenia według normy EN 12667. Powszechnie dla urządzeń związanych z ogrzewaniem, w celu porównania cech materiałów izolacyjnych, współczynnik przewodności cieplnej jest wyznaczany dla temperatury 40°C. Wynika to z temperatury pracy urządzenia, a w przypadku podgrzewacza wody użytkowej, jest to najniższa temperatura wody nadającej się do wykorzystania. Zamawiający stosując powyższy wymóg narusza warunki konkurencyjności, ponieważ zmusza innych producentów do dopasowywania się do nieracjonalnych, niestosowanych i niespotykanych wymagań. W związku z wykazaną powyżej manipulacją wymaganiami przetargowymi oraz błędami merytorycznymi w zakresie opisu przedmiotu zamówienia, wnosimy o:
        • usuniecie wymagania co do błędnych współczynników przenikania ciepła,
        • postawienie jasnego i jednoznacznego wymogu co do klasy energetycznej podgrzewaczy.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający pozostawia zapisy dotyczące zbiornika solarnego bez zmian. Izolacyjność zbiornika to kluczowy element instalacji solarnej, szczególnie w następujące po słonecznej pogodzie pochmurne dni. Zamawiający wymaga urządzeń o jak najlepszych parametrach izolacyjności.

Zestaw pytań z dnia 30.09.2020 r.:

 

Pytania ogólne – prosimy o odpowiedź w odniesieniu do każdego zakresu zamówienia:

  1. Prosimy o potwierdzenie, że przedstawienia kart technicznych i certyfikatów głównych urządzeń wchodzących w skład systemów będzie wymagane na uzupełnienie dokumentów.

ODPOWIEDŹ:

Dokumenty wskazane w pkt 8.7.3 SIWZ składa się w trybie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp, zaś pozostałe dokumenty wskazane w dokumentacji projektowej na etapie wniosków materiałowych.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że obiekty nie są zabytkami ani nie leżą pod ochroną konserwatorską.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Czy Zamawiający przewiduje montaż instalacji w budynkach o powierzchni powyżej 300 m2? Jeśli tak prosimy o uwzględnienie odpowiednich stawek VAT w formularzu (VAT dzielony 8 i 23%).

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający ma informację od Właścicieli budynków, że wszystkie instalacje są montowane w budynkach mieszkalnych do 300 m2

  1. Prosimy o potwierdzenie, że zakres harmonogramu zostanie ustalony w uzgodnieniu Zamawiającego i Wykonawcy.

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z § 4 ust. 1 Projektu umowy.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że po stronie Wykonawcy leży obowiązek wystawienia faktury za wykonane prace zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ODPOWIEDŹ:

Wykonawca powinien wystawić faktury zgodnie z postanowieniami umowy, które są zgodne z przepisami powszechnie obowiązującymi. 

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku rezygnacji w udziału w projekcie Beneficjentów w końcowym etapie prac rozważanym może być wydłużenie terminu realizacji danego zadania.

ODPOWIEDŹ:

Pełny katalog zmian umowy wskazany jest w § 16 umowy i art. 144 ustawy. Jeżeli opisana w pytaniu sytuacja wypełni przesłanki zmiany umowy wskazane w § 16, zmiana umowy będzie możliwa. Zamawiający nie jest w stanie przed zapoznaniem się z ze szczegółami stanu faktycznego stanowiącego podstawę do wniosku o zmianę umowy (np. powód ich wystąpienia, skutki dla wysokości wynagrodzenia wykonawcy itp.) rozstrzygnąć czy stan ten odpowiada przesłankom wskazanym w § 16 umowy i art. 144 ustawy.

  1. Prosimy o informacje na jakim etapie postępowania lub inwestycji Wykonawca powinien przedstawić Zamawiającemu potwierdzenie dotyczące zatrudnienia osób na umowę o pracę oraz jakie dokumenty będą wymagane.

ODPOWIEDŹ:

Obowiązkiem Wykonawcy jest przestrzeganie przepisów Kodeksu Pracy. Zamawiający nie stawia żadnych dodatkowych wymogów w tym zakresie.

  1. Czy Zamawiający akceptuje fakt obciążenia kosztami niezasadnego wezwania serwisu w sytuacji, w której zgłoszenie serwisowe nie obejmowało elementów instalacji zamontowanej przez Wykonawcę?   Wykonawcy niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której wezwania serwisowe nie obejmują uszkodzeń związanych z wykonywaną instalacją, a zgłoszeniu podlegają wady instalacji nieobjętych zamówieniem, należących do beneficjenta. Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie we wzorze umowy zapisu o możliwości obciążenia Zamawiającego odpowiedzialnością za niezasadne wykonanie serwisu w przypadku zgłoszenia wady niewykonanej przez Wykonawcę instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wezwie Wykonawcę do przeglądu „na żądanie” każdorazowo po stwierdzeniu nieprawidłowości. W sytuacji bezzasadnego wezwania serwisu koszty te ponosił będzie Użytkownik. Po stronie Wykonawcy jest uzasadnienie, że wezwanie serwisu było bezzasadne. Wykonawca powinien wykonywać czynności serwisowe w obecności mieszkańca, który zgłaszał usterkę lub osoby przez niego upoważnionej. Wykonawca ma obowiązek sporządzić szczegółowy protokół z przebiegu czynności serwisowych wykonanych w czasie wizyty oraz dokumentację fotograficzną. Protokół z czynności serwisowych powinien podpisać mieszkaniec lub inna osoba przez niego upoważniona.

  1. Zwracamy się z prośbą o dopuszczenie możliwości złożenia ryczałtowej kalkulacji kosztów usunięcia najczęściej występujących usterek lub wad nieobjętych rękojmią lub gwarancją. Przyjęcie takiego rozwiązania w znaczący sposób obniży potencjalne koszty naprawy pozagwarancyjnej, z uwagi na brak konieczności uwzględnienia w kalkulacji kosztów dwukrotnego przejazdu na miejsce usterki, jednocześnie przyspieszając proces naprawy – serwisanci przystępują od razu do analizy uszkodzeń, nie wyceniając usterek.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający pozostawia zapisy umowy bez zmian. Kwestie uzgodnienia kosztów napraw nieobjętych gwarancją leżą poza niniejszym postępowaniem. Za zgodą Zamawiającego po zakończeniu realizacji zadania Wykonawca może opracować informację dotyczącą kosztów usunięcia najczęściej występujących usterek lub wad nie objętych gwarancją lub rękojmią oraz ryczałtowych kosztów ich usuwania.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że zgodnie z umową okres rękojmi wynosi 60 miesięcy.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza, że okres rękojmi wynosi 60 miesięcy.

  1. Umowa §15B ust. 4 – Zamawiający określa, że naliczenie kar za niedotrzymanie czasu reakcji serwisu za każda dobę opóźnienia będzie wynosiło 300 zł. W naszym mniemaniu zapisy te są zbyt restrykcyjne, a nawet oderwane od rzeczywistości. Zdajemy sobie sprawę, że Zamawiający pragnie zabezpieczyć powodzenie planowej inwestycji, warto jednak zastanowić się, czy w finalnym wyniku, zapis ten nie będzie abstrakcyjny. Umowa zawierana jest w konkretnym celu – zapewnienie mieszkańcom Gminy możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii. Zastrzeganie kar umownych nie jest zatem celem samym w sobie, ale racjonalnym środkiem. Określenie kary w wskazanej wysokości wydaje się być znacznie przesadzonym zabiegiem. Prosimy o ponowna analizę zapisów.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający zmienia zapis dotyczący kar umownych do kwoty 200 zł brutto za każdą dobę opóźnienia.

Pytania dotyczące kotłów:

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku kotłów na biomasę to po stronie Mieszkańca jest dostosowanie komina do potrzeb montażu kotła.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza. Do obowiązków mieszkańca jest dostosowanie instalacji spalinowej, wywiewnej i napowietrzającej.

  1. Prosimy o informacje ile układów kotłowych wymaga zamknięcia i po czyjej stronie jest wykonanie zamknięcia układu kotłowego otwartego – Wykonawcy czy Beneficjenta?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie posiada takiej wiedzy. Wykonawca ma w obowiązku nieprawidłowej instalacji układu otwartego niezgodnego z przepisami prawa budowlanego, zamknąć dany układ i kosztami obciążyć mieszkańca.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że po stronie Beneficjenta jest dostosowanie przyłączenia do kotła przy kominie.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że dostosowanie komina dymowego, przewodu wentylacyjnego i napowietrzającego w kotłowni leży po stronie Beneficjenta.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza. Do obowiązków mieszkańca jest dostosowanie instalacji spalinowej, wywiewnej i napowietrzającej.

  1. Prosimy o informację czy Zamawiający wymaga montażu termostatu pokojowego dla każdej lokalizacji dostawy i montażu kotła.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga dostawy termostatów pokojowych.

  1. Prosimy o podanie ilości instalacji kotłów wymaganych do podłączenia do monitoringu.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga podłączenia do monitoringu. Zamawiający wymaga, aby sterownik kotła miał możliwość podłączenia do niego modemu LAN pozwalającego na komunikację zdalną. Modem internetowy jest dostarczany na polecenie i koszt mieszkańca.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że zapewnienie odpowiedniego dostępu sieci Internetowej dla podłączenia instalacji kotłów do monitoringu, leży po stronie Mieszkańca.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Czy Zamawiający będzie wymagał obligatoryjnie dla wszystkich lokalizacji dostawy kotłów z wężownicą schładzającą, jako elementu niezbędnego do montażu kotła w układzie zamkniętym?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza kotły bez wężownicy schładzającej, jeżeli będzie zastosowane zabezpieczenie termiczne w kotle.

  1. Czy Zamawiający potwierdza, że oczekuje dostawy kotłów zgodnych z obowiązującymi przepisami, a więc Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i finansów z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stale, Dz. U. poz. 1690 z późniejszą zmianą, a więc Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, Dz. U. poz. 363, w szczególności § 3, pkt. 2 (W kotłach z automatycznym sposobem zasilania paliwem stałym zakazuje się stosowania elementu konstrukcyjnego pozwalającego na ręczne zasilanie paliwem.) i pkt 3 (W przypadku kotłów wielopaleniskowych oraz kotłów przeznaczonych do zasilania więcej niż jednym rodzajem paliwa stałego wymagania w zakresie granicznych wartości emisji oraz granicznych wartości sprawności cieplnej muszą być spełnione dla wszystkich rodzajów palenisk oraz paliw stałych zalecanych przez producenta.), a więc kotłów przeznaczonych wyłącznie do spalania pelletu, i kotłów bez rusztu dodatkowego, ani żadnego elementu konstrukcyjnego wewnątrz kotła który umożliwiły by ręczne zasilanie paliwem (np. poziome ekrany, półki, inne elementy tego typu)?

ODPOWIEDŹ:

Potwierdzamy, że kocioł ma być zgodny z przepisami powszechnie obowiązującymi.

Pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznych:

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w razie konieczności poprowadzenia instalacji w kanale wentylacyjnym uzyskanie opinii kominiarskiej leży po stronie Użytkownika budynku?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza

  1. Po czyjej stronie leży koszt wykonania instalacji odgromowej w razie konieczności?

ODPOWIEDŹ:

W razie konieczności koszt wykonania instalacji odgromowej spoczywa na użytkownikach instalacji.

  1. Prosimy o potwierdzenie, ze zapewnienie dostępu do sieci Internetowej leży po stronie Beneficjenta oraz, że w przypadku słabego zasięgu sieci jego wzmocnienie również stanowi obowiązek Beneficjenta.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza, że zapewnienie stałego łącza sieci internetowej leży po stronie Beneficjenta, jednak  w przypadku słabego zasięgu sieci jego wzmocnienie stanowi obowiązek Wykonawcy.

  1. Prosimy o informację po czyjej stronie leży koszt doprowadzenia zasilania do wpięcia instalacji fotowoltaicznej?

ODPOWIEDŹ:

Zarówno w przypadku budynku mieszkalnego jak i gospodarczego Użytkownik instalacji ma obowiązek zapewnić możliwość wpięcia instalacji fotowoltaicznej w danym budynku do istniejącej rozdzielnicy głównej lub rozdzielnicy pośredniej wyposażonej w przynajmniej wyłącznik nadprądowy. W przypadku instalacji gruntowej po stronie mieszkańca leży przygotowanie trasy kablowej w postaci przekopu od miejsca wpięcia instalacji do planowanego posadowienia konstrukcji gruntowej, materiały w postaci kabla, folii etc., zapewnia wykonawca.

  1. Prosimy o dopuszczenie konstrukcji gruntowej z powłoką Magnelis. Zapewnia ona lepszą ochronę od konstrukcji ocynkowanej oraz staje się coraz bardziej popularna.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza każdą powłokę spełniającą wymagania SIWZ.

  1. Prosimy o wyjaśnienia dotyczące tego kiedy Wykonawca ma przedłożyć karty katalogowe urządzeń? W PFU istnieje szereg  zapisów by karty i certyfikaty modułów, przedłożyć do oferty, natomiast w SIWZ istnieje zapis, że karty i certyfikaty należy złożyć na wezwanie. Prosimy tym samym o ujednolicenie wymagań oraz podanie konkretnej informacji kiedy należy złożyć te dokumenty (karty oraz certyfikaty).

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający w dniu 21.10.2020 r. działając na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy Pzp dokonał stosownej modyfikacji treści załącznika nr 1.2 do SIWZ, a mianowicie skreślił zdanie:

 

„Na etapie składania ofert Wykonawca przedstawi powyższe dokumenty jak również karty katalogowe modułów i inwerterów”.  

 

znajdujące się w Projekcie budowlano-wykonawczego.

 

Zamawiający informuje, iż dokumenty wskazane w pkt 8.7.3 SIWZ składa się w trybie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp, zaś pozostałe wskazane w dokumentacji projektowej na etapie wniosków materiałowych

  1. Prosimy o dopuszczenie modułów monokrystalicznych. Wymóg mocy modułu 310Wp powoduje niemożliwość zastosowania modułów polikrystalicznych o 60 ogniwach, moduły polikrystaliczne takiej mocy dostępne są jedynie w opcji half cut, lub 72 ogniw. Prosimy tym samym o dopuszczenie modułów monokrystalicznych.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza moduły monokrystaliczne.

  1. Prosimy o zrezygnowanie z konieczności montażu dodatkowego przycisku ppoż podłączonego jedynie po stronie DC instalacji, w przypadku montażu instalacji z optymalizatorami mocy zapewniającymi spadek napięcia do poziomu bezpiecznego po stronie DC.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający rezygnuje z zastosowania przycisku PPOŻ dla instalacji wyposażonych w optymalizatory mocy zapewniające w przypadku zaniku napięcia po stronie AC, spadek napięcia DC do poziomu bezpiecznego tj. <50 V DC.

Pytania dotyczące instalacji solarnych:

  1. Prosimy o potwierdzenie że Zamawiający dopuszcza zastosowanie systemowego rurociągu solarnego z rurą przewodową ze stali nierdzewnej DN16 w izolacji PES o grubości min. 13 mm oraz parametrem lambda 0,035 W/(mK) w temp 0°C oraz wytrzymałości temperaturowej 150stC, zabezpieczonej w specjalnym płaczu ochronnym chroniącym przed UV oraz zgrzewanej na każdym końcu termo kurczem zabezpieczającym przed dostawaniem się wilgoci.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że do obowiązków mieszkańca w zakresie montażu instalacji kolektorów słonecznych jest doprowadzenie rur ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania i zimnej wody do miejsca montażu instalacji oraz zainstalowanie podwójnego gniazda elektrycznego zabezpieczone zgodnie z przepisami oraz z poprawnie wykonanym uziemieniem.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o doprecyzowanie czy podpięcie górnej wężownicy do źródła ciepła w skład którego wchodzi pompa, armatura do pompy, rury, izolacja, leży w gestii Wykonawcy i jest objęte przedmiotem zamówienia.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że modemy LAN do transmisji danych są objęte przedmiotem zamówienia i w ramach zadania Wykonawcy jest ich podłączenie i skonfigurowanie.

ODPOWIEDŹ:

Modemy LAN dla instalacji solarnych nie są objęte przedmiotem zamówienia.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że doprowadzenie sieci insternetowej do miejsca montażu sterownika i utrzymanie tej sieci jest obowiązkiem Właściciela instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku braku dostępu do sieci Internetowej w miejscu montażu sterownika, Wykonawca pozostawia moduł internetowy dla późniejszego skonfigurowania indywidulanie przez Mieszkańca.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga dostawy modemów internetowych. Sterownik ma mieć możliwość podłączenia modemu, za którego dostawę i montaż może zlecić Właściciel posesji.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że montaż i dostawa grzałki dla instalacji solarnych nie jest objęty przedmiotem zamówienia. 

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga reduktora ciśnienia w każdej instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że jeżeli sterownik solarny ma wbudowaną pamięć nie ma obowiązku montowania dodatkowej kastry pamięci SD lub micro SD.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku montażu instalacji na gruncie to po stronie Beneficjenta leży przygotowanie podłoża, wykopy i obciążenia dla konstrukcji zgodnie z zaleceniami Wykonawcy.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że w razie konieczności poprowadzenia instalacji w kanale wentylacyjnym uzyskanie opinii kominiarskiej leży po stronie Beneficjenta.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza zbiorniki z anodą magnezowa oraz z anodą tytanową.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza do zastosowanie zarówno zbiorniki z anodą magnezową jak i anodą tytanową.

  1. Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga dostawy sterownika solarnego z wymiennym warystorem, co pozwoli zwiększyć trwałość elektroniki będącej w sterowniku po wystąpieniu przepięcia elektrycznego tym samym wydłuży żywotność instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

Zestaw pytań z dnia 01.10.2020 r.:

  1. Czy Zamawiający zgodnie z zasadą uczciwej konkurencji dopuści kotły na biomasę o wysokiej sprawności (do 96,2%), w których stosuje się paliwo o klasie A1? Czym jest podyktowane wymaganie w Projekcie budowlano-wykonawczym dotyczące spalania paliwa biogenicznego C1?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza.

  1. Czy Zamawiający odstąpi od zapisu dotyczącego funkcjonalności sterownika i  możliwości zliczania i zapisu na karcie mikro SD impulsów z zewnętrznego przepływomierza, zachowując jednocześnie funkcjonalność sterownika dotyczącego zliczania i zapisu impulsów z zewnętrznego przepływomierza poprzez moduł Ethernet? Moduł internetowy daje możliwość odczytu i zapisu wyprodukowanej energii, zaś stosowanie dodatkowego zapisu na karcie SD generuje dodatkowe i niekonieczne koszty zarówno zabudowy jak i użytkowania. Czy Zamawiający dopuści możliwość zapisu danych na pendrive zamiast na karcie SD? Zapis na pendrive jest powszechniejszą, wygodniejszą i tańszą formą odczytu danych.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza zewnętrzne urządzenie pod warunkiem możliwości wyświetlania pozyskanej energii.

  1. Czy Zamawiający dopuści kotły na biomasę o ciśnieniu roboczym do 1,5 bar?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wymaga minimalnego ciśnienia kotła 2 bary.

Zestaw pytań z dnia 06.10.2020 r.:

  1. W przypadku montowanych instalacji prosimy o potwierdzenie, że doprowadzenie podwójnego gniazda elektrycznego z uziemieniem zgodnego z obowiązującą normą w miejsce posadowienia kotła jest w gestii Beneficjenta.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza.

  1. Czy zakup modułu WLAN wchodzi w zakres obowiązków wykonawcy?

ODPOWIEDŹ:

Zakup modemu WLAN oraz LAN nie jest objętych zakresem obowiązków wykonawcy. Sterownik musi posiadać funkcję podłączenia modemu, natomiast dostawa samego urządzenia jest za poleceniem i na koszt mieszkańca.

  1. Czy Zamawiający w ramach przedmiotu zamówienia wymaga wykonania systemu monitorowania instalacji? Jeżeli tak proszę o potwierdzenie, że w gestii Beneficjenta jest zapewnienie stałego dostępu do internetu. Należy zwrócić uwagę na to, iż w pomieszczeniu kotłowni, piwnicy najczęściej sygnał internetu jest zbyt słaby, aby prawidłowo działał system – bardzo proszę o informację, co należy zrobić w sytuacji, gdy Beneficjent nie zapewni stałego łącza.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga monitorowania online instalacji solarnej oraz kotła na biomasę.

  1. Czy wykonawca musi założyć odrębny licznik ciepła, czy wystarczy sterownik, który pokazuje informację o ilości wytworzonego/zużytego ciepła?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający potwierdza, że wystarcza jedynie odczyt ze sterownika. Jeżeli sterownik nie posiada takiej funkcji koniecznym jest zainstalowanie dodatkowego ciepłomierza.

  1. Czy dostawa i montaż termostatu pokojowego wchodzi w zakres obowiązków wykonawcy?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający nie wymaga dostawy termostatu pokojowego.

  1. Kto będzie ponosił koszty nieuzasadnionego wezwania serwisu wykonawcy w trakcie trwania okresu gwarancji, w szczególności w przypadku wystąpienia awarii z winy użytkownika z powodu nieprzestrzegania warunków eksploatacji instalacji zg. z instrukcją obsługi systemu i/lub warunków kart gwarancyjnych poszczególnych zamontowanych urządzeń, czy to w sytuacji zadziałania siły wyższej np. przepięcia instalacji.

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający wezwie Wykonawcę do przeglądu „na żądanie” każdorazowo po stwierdzeniu nieprawidłowości. W sytuacji bezzasadnego wezwania serwisu koszty te ponosił będzie Użytkownik. Po stronie Wykonawcy jest uzasadnienie, że wezwanie serwisu było bezzasadne. Wykonawca powinien wykonywać czynności serwisowe w obecności mieszkańca, który zgłaszał usterkę lub osoby przez niego upoważnionej. Wykonawca ma obowiązek sporządzić szczegółowy protokół z przebiegu czynności serwisowych wykonanych w czasie wizyty oraz dokumentację fotograficzną. Protokół z czynności serwisowych powinien podpisać mieszkaniec lub inna osoba przez niego upoważniona.

  1. Prosimy o informację, w jakim terminie Zamawiający przedstawi Wykonawcy nowy adres montażu instalacji w przypadku rezygnacji uczestnika Projektu?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dokona przekazanie nowego adresu bezzwłocznie po podpisaniu z nowym mieszkańcem umowy.

  1. Po czyjej stronie (wykonawcy/użytkownika) leży dostosowanie komina do obowiązujących wymagań?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający informuje, że do obowiązków mieszkańca należy dostosowanie instalacji spalinowej, wywiewnej i napowietrzającej.

  1. Czy w ramach zamówienia do obowiązku wykonawcy wchodzi dostawa i montaż pompy do c.w.u., czy tylko wpięcie się w instalację c.o.?

ODPOWIEDŹ:

W ramach zamówienia na kotły nie wchodzi dostawa pompy do obsługi CO oraz ładowania CWU, natomiast w przypadku instalacji solarnych nie wchodzi dostawa pompy CO do ładowania wężownicy zbiornika solarnego.

  1. Czy wymagane są przeglądy gwarancyjne w okresie trwania gwarancji? Jeśli tak to co jaki okres?

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z § 15a ust. 2 Projektu umowy – „Okresowe przeglądy gwarancyjne będą wykonywane dwukrotnie tj. w trzecim i piątym roku oferowanego okresu gwarancji i potwierdzane protokołem podpisanym przez Wykonawcę, właściciela nieruchomości oraz przedstawiciela Zamawiającego”.

  1. Czy w zakres prac wykonawcy wchodzi dostawa i montaż wkładu kominowego?

ODPOWIEDŹ:

Przedmiotem zamówienia nie jest wykonanie wkładu kominowego.

  1. Czy w zakres prac wykonawcy wchodzi dostawa i montaż modułu komunikacji internetowej umożliwiającego zdalny dostęp do parametrów kotła, w tym informacji o ilości wytworzonego ciepła przez kocioł?

ODPOWIEDŹ:

Dostawa modemu komunikacji internetowej nie wchodzi w zakres dostawy Wykonawcy.

  1. Czy w zakres prac wykonawcy dot. instalacji kotła na biomasę wchodzi dostawa i montaż dwóch dodatkowych modułów sterujących zaworami mieszającymi?

ODPOWIEDŹ:

Kocioł winien posiadać możliwość sterowania pompą CO za zaworem mieszającym oraz posiadać możliwość rozbudowy o inne moduły. Koszt modułu rozbudowy modułów sterujących np. instalacją podłogową jest na koszt mieszkańca.

  1. Czy w zakres prac wykonawcy wchodzi dostawa i montaż zabezpieczenia ciśnieniowego instalacji poprzez montaż naczynia przelewowego wraz z orurowaniem - w przypadku instalacji otwartych - i naczynia przeponowego wraz z zaworem bezpieczeństwa w przypadku instalacji zamkniętych?

ODPOWIEDŹ:

Zabezpieczenie układu zgodnie z przepisami prawa budowlanego jest w gestii mieszkańca posesji.

  1. Czy w przypadku montażu kotłów w układzie ciśnieniowym Zamawiający dopuści równoważne do wężownicy schładzającej zabezpieczenie termiczne w postaci zaworu schładzającego DBV lub BVTS – zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający dopuszcza jako równoważne zastosowanie zaworu schładzającego DBV lub BVTS.

  1. Po czyjej stronie (wykonawcy/użytkownika) leży wykonanie wentylacji nawiewnej oraz wywiewnej w pomieszczeniu przeznaczonym na montaż kotła?

ODPOWIEDŹ:

Zamawiający informuje, że do obowiązków mieszkańca należy dostosowanie instalacji spalinowej, wywiewnej i napowietrzającej.

  1. Czy Zamawiający potwierdza, że dostosowanie pomieszczenia kotłowni dla potrzeb montażu kotła leży po stronie Beneficjenta/Właściciela budynku?

ODPOWIEDŹ:

Dostosowanie pomieszczenia kotłowni dla potrzeb modernizacji kotłowni jest po stronie mieszkańca.

  1. Proszę o potwierdzenie, że podłączenie do instalacji c.w.u. leży po stronie Wykonawcy natomiast dostarczenie wszelkich niezbędnych materiałów, w tym pompy c.w.u. leży po stronie Beneficjenta/Właściciela budynku?

ODPOWIEDŹ:

W ramach zamówienia na kotły nie wchodzi dostawa pompy do obsługi CO oraz ładowania CWU, natomiast w przypadku instalacji solarnych nie wchodzi dostawa pompy CO do ładowania wężownicy zbiornika solarnego.

  1. Czy Zamawiający dopuści dokonanie cesji wierzytelności na rzecz osób trzecich?

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z 9 ust. 3 Projektu umowy – „Wykonawca nie może zbywać ani przenosić na rzecz osób trzecich praw i wierzytelności powstałych w związku z realizacją niniejszej umowy bez pisemnej zgody Zamawiającego pod rygorem nieważności”.

  1. Zamawiający informuje, że pytania oraz odpowiedzi na nie stają się integralną częścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia i będą wiążące przy składaniu ofert.
  1. W związku z odpowiedzią na pytanie nr 11 (Zestaw pytań z dnia 30.09.2020 r. - Pytania ogólne) Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy Pzp dokonuje stosownej modyfikacji Projektu umów, a mianowicie:

W § 15b ust. 4 Projektu wszystkich umów przed zmianą jest:

 

Niedotrzymanie czasu reakcji wskazanego w ust. 3 powoduje naliczanie kar umownych za zwłokę w wysokości 300 zł za każdą dobę zwłoki.

 

W § 15b ust. 4 Projektu wszystkich umów po zmianie jest:

 

Niedotrzymanie czasu reakcji wskazanego w ust. 3 powoduje naliczanie kar umownych za zwłokę w wysokości 200 zł za każdą dobę zwłoki.

  1. Powyższe działania Zamawiającego obligują go do kolejnego przedłużenia termin składania ofert. tym samym ulegają zmianie zapisy dotyczące terminów, określone w rozdziale 14 SIWZ, a mianowicie: 

w rozdziale 14 pkt. 14.2 SIWZ przed zmianą jest:

      

       Termin składania ofert upływa w dniu 06.11.2020 r. o godz. 10:00.

 

w rozdziale 14 pkt. 14.2 SIWZ po zmianie jest:

 

Termin składania ofert upływa w dniu 20.11.2020 r. o godz. 10:00.

w rozdziale 14 pkt. 14.3 SIWZ przed zmianą jest:

 

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 06.11.2020 r. o godz. 10:30 w placówce:

Ośrodek Upowszechniania Kultury w Bronisławowie

Bronisławów 10, 95-015 Głowno

Sala obrad

w rozdziale 14 pkt. 14.3 SIWZ po zmianie jest:

 

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 20.11.2020 r. o godz. 10:30 w placówce:

Ośrodek Upowszechniania Kultury w Bronisławowie

Bronisławów 10, 95-015 Głowno

Sala obrad.

  1. Powyższa zmiana treści SIWZ powoduje zmianę treści ogłoszenia o zamówieniu nr 2020/S 178-429430.

Sprostowania zmian zostały przekazane w dniu 04.11.2020 r. do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

  1. Jednocześnie Zamawiający informuje, iż treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pozostaje bez zmian.
  1. W załączeniu:
  1. Sprostowanie przekazane do publikacji dnia 04.11.2020 r.

Wójt Gminy Głowno
/-/ Marek Jóźwiak

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Maciej Olejniczak
    data wytworzenia informacji: 2020-11-04
  • zdarzenie opublikował: Maciej Olejniczak
    data dodania: 2020-11-04 12:41
  • zmodyfikował: Maciej Olejniczak
    ostatnia modyfikacja: 2020-11-04 12:42
Załączniki:
[drukuj]